Jak správně skladovat víno? Tipy Datartu pro výběr vinotéky

Vydáno: 7. září 2017 - Datart

Nároky na kvalitu vína neustále rostou a s nimi i potřeba víno správně skladovat. Domácí vinotéky jsou proto stále oblíbenější a stávají se čím dál častěji součástí kuchyňské linky nebo designovým doplňkem v obývacím pokoji. Co by vás mělo při jejich koupi zajímat?

Delším skladování ztrácí chuť i vůni. Oproti tomu ve vinotéce je pro skladování vína ideální teplota i vlhkost, zároveň je chráněné před vibracemi a různými pachy z jídel. Víno do ní ukládáme ve vodorovné poloze, která je pro skladování daleko vhodnější.

„Při výběru vinotéky si ujasněte, kolik láhví a jaká vína plánujete skladovat. Každé víno vyžaduje jinou teplotu, například u bílých vín je doporučována teplota 9 až 12 °C a u červených 14 až 16 °C. Pokud plánujete skladovat více druhů, pak volte vinotéku se dvěma teplotními zónami, kdy pro každou zónu můžete nastavit jinou teplotu. Kapacita vinotéky je obvykle udávána v počtu láhví, které se do ní vejdou,“ říká Iva Pavlousková z Datartu. 

Vybírat můžete mezi volně stojící a vestavnou verzí, která skvěle zapadne do kuchyňské linky. Důležité kritérium je tedy i design, vinotéka se vám musí líbit a hodit se do interiéru. Krásně osvětlená dvířka vytvářejí skvělou atmosféru a modely s kouřovým sklem vypadají luxusně. Pozornost věnujte také hlučnosti přístroje. Volte raději tišší model, který zároveň méně vibruje, což je dobré i pro víno, které má rádo klid.

Cena nejlevnějších modelů pro méně náročné konzumenty začíná na 2500 Kč. Tyto vinotéky jsou bezkompresorové, hodí se spíše na krátkodobé uchovávání vína například na večer s přáteli – nejmenší z nich mají kapacitu 6 lahví. Pro skladování kvalitního vína se hodí vinotéky s kompresorem, které umí dlouhodobě udržet správnou teplotu i vlhkost. Tyto vinotéky jsou sice větší, ale jejich energetická spotřeba bývá nižší než u vinoték bez kompresoru. „Do provozů a pro náročnější uživatele se hodí vinotéka s kompresorem, větší kapacitou, dřevěnými policemi a nižší energetickou spotřebou. Tyto vinotéky jsou zároveň i velmi tiché,“ doporučuje Iva Pavlousková z Datartu.

 

Produktové tipy:


Kvalitní vinotéka pro náročné zákazníky La Sommeliere ECS40.2Z
Vinotéka pojme až 38 lahví na sedmi dřevěných poličkách s výsuvným mechanismem pro co nejsnadnější manipulaci. Dvě nezávislé zóny umožňují nastavení teplot v rozsahu od 3 °C až po 22 °C, navíc každá má svůj displej. Mezi výhody patří antivibrační systém, systém aktivní ventilace a energetická třída A. 

Elegantní štíhlá vinotéka Guzzanti GZ 18
Do úzké vinotéky (šířka pouhých 26 cm) můžete uložit až 18 lahví. Vnitřek je rozdělen pomocí 7 chromových drátěných polic a osvětlen efektivními LED diodami. K dispozici jsou dvě teplotní zóny pro vytvoření ideální teplotních podmínek pro různé druhy vín, teplotu můžete regulovat v horní zóně 7 až 12 °C a v dolní zóně 12 až 18 °C. Dvířka tohoto modelu jsou z kvalitního tvrzeného temperovaného zrcadlového skla. Její hlučnost je max. 30 dB. Široká je pouhých 26 cm.

Velkokapacitní vinotéka pro domácí i komerční účely Liebherr WTb 4212
Do vinotéky se 6ti teplotními zónami se vejde až 200 lahví. Vnitřní teplotu lze regulovat mezi 5 až 18 °C. Poličky vinotéky jsou vyrobeny z velmi kvalitního dřeva a model disponuje speciálním LED displejem MagicEye. Mezi výhody také patří protipachový uhlíkový filtr, lávové kameny pro zajištění optimální vlhkosti uvnitř a energetická třída A. 

Vestavná vinotéka Whirlpool ARC 229
Hodí se pro uložení až 36 lahví vína. Interiér vinotéky dělí pět polic z dřeva, pro komunikace s přístrojem pak využijete elektronický displej a vnitřní teplotu lze regulovat mezi 6 až 18 °C. Na první pohled zaujme prvky z nerezové oceli a předním sklem s kouřovou úpravou, který obsahuje speciální UV filtr a chrání tak víno před slunečním svitem, který lahvím nesvědčí. 

Volně stojící vinotéka Hyundai VIN18
Vinotéka v elegantním černém provedení s prosklenými dvířky je vybavena drátěnými policemi, na které můžete uložit až 18 lahví vína. Pomocí LED displeje můžete nastavit teplotu v rozsahu 12 až 18 °C, proto se hodí především pro uchování červených a dezertních vín s vyšším obsahem cukru. 


Zdroj: Tisková zpráva Datart

Reklama


SLEVY A SOUTĚŽEZAJÍMAVÉ AKCE