Češi utratí za vánoční dárky 5000 korun

Vydáno: 18. prosince 2018 - Tesco

Někteří Češi nakupují vánoční dárky dříve než v prosinci. Nakupují je většinou v obchodních centrech a rádi mají také vlastnoručně vyrobené cukroví. Štědrovečerní den tráví s rodinou, sledují televizi a pod stromečkem najdou nejčastěji kosmetiku, oblečení nebo hračky.

Vánoce jsou nejkrásnější svátky roku, těší se na ně většina populace České republiky a pouze 24 % dotázaných uvádí, že tyto svátky nijak výjimečně neprožívá. S přibývajícím věkem se těšení na Vánoce snižuje. Obecně se na Vánoční svátky těší více ženy než muži. Neodmyslitelnou součástí Vánoc jsou dárky, které pro své blízké nakupuje více jak polovina populace dříve než v prosinci (63 %). Dárky na poslední chvíli nakupuje pouze 12 % lidí. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Tesco.

 

Cukroví nesmí chybět

Bez kapra, cukroví nebo vánočního stromku si lze klasické české vánoce jen stěží představit. Je proto s podivem, že celých 34% populace vůbec nekupuje vánoční stromek. Cukroví je ale nedílnou součástí Vánoc, peče ho většina českých domácností (75 %), pouze 3 % lidí cukroví vůbec nejí. Oproti tomu vánočku až 30 % lidí kupuje v obchodě a 19 % ji dostává od příbuzných. „Prodeje vánoček stoupají a největší nárůst očekáváme v předvánočním týdnu. V těchto dnech se prodeje na největších obchodech počítají na stovky kusů denně,“ potvrzuje Jaroslav Heptner, specialista pekárenské výroby Tesco.

 

Na dárcích nešetříme

Pro vánoční dárky chodíme nejčastěji do obchodních center (74 %), nejvíce zde nakupují mladí lidé (82 %). Dalším populárním způsobem, jak nakoupit dárky je on-line nákup přímo na stránkách prodejce, tento způsob využívá 61 % Čechů. Na samotném nákupu dárků rozhodně nešetříme. 73 % lidí za vánoční dárky plánuje letos utratit stejně, jako v loňském roce. Nejčastěji se jedná o částku 3 001-5 000 Kč (31 %), téměř třetina (28 %) pak utratí dokonce částku do 10 000 korun. Více za dárky utratí ženy než muži. Nejčastěji obdarováváme své blízké kosmetikou (65 %), oblečením (58 %) a hračkami (48 %). Dárky pak v nejvíce případech kupujeme pro 6-10 osob. Nejvíce si pod stromečkem přejeme nalézt hotovost (40 %) a oblečení (35%). Muži touží především po elektronice (41 %), ženy naopak oproti mužům po pobytových zájezdech (38 %), knihách (34 %), poukázkách na nákup různého zboží (28 %) nebo produktům do domácnosti (19 %). 

Vánoční svátky tráví většina lidí doma (85 %), na hory míří jen 3 % Čechů. Nejčastěji se věnují sledování televize (81 %) a návštěvám rodiny a přátel (60%).

*Průzkum uskutečnila společnost Ipsos v listopadu 2017 na reprezentativním vzorku populace obyvatel ČR ve věku 18-65 let, který čítal více než 1000 respondentů. 


Zdroj: Tisková zpráva Tesco. Redakčně upraveno

Reklama


SLEVY A SOUTĚŽEZAJÍMAVÉ AKCE